TEMU

Реклама
ad
#1 Најпродаван артикл
Сет од 5 парчиња заштитник на кабли, прекривка за заштита на кабли од ТПУ, додатоци за заштита на кабли, без батерија, за мобилни телефони, комплет за заштита на податочни линии
4.8 (10276)
54 ден
-73%
206 ден
Купи сега
МАКЕДОНИЈА

Пресврт во случајот со мазутот: Повторно се отвора истрагата за набавките во ТЕЦ Неготино

31 август 2026

• од Темелко Тошев

Истрагата за набавките на мазут за ТЕЦ Неготино добива нов тек. Вишото јавно обвинителство Скопје го уважи приговорот на АД ЕСМ, со што повторно се активира предметот против 13 физички и едно правно лице, меѓу кои се споменуваат и Ратко Капушевски и Исмаил Јахоски.

Со најновото решение, Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција (ОЈО ГОКК) доби задолжение да ја продолжи истрагата за сомнежите поврзани со злоупотреба на постапките за јавни набавки и перење пари.

Слабости во вештачењата како причина за реотворање на случајот

Клучната причина за овој пресврт се констатираните „слабости во вештачењата“. Од Вишото обвинителство информираат дека првостепениот обвинител ја темелел одлуката за запирање на постапката врз основа на недоволно цврсти вештачења.

Сега, од ОЈО ГОКК се бара детално да ги утврди поединечните дејствија на сите осомничени за да се открие дали некој од нив, директно или преку помагање, овозможил огромна имотна корист за еден од осомничените и неговото правно лице.

Под лупа буџетските средства за ЕСМ

Дополнително, истражните органи посебно ќе треба да проверат дали наменските средства што ЕСМ ги доби од државниот буџет биле злоупотребени преку примена на повластената законска основа од член 23 од Законот за јавни набавки. За таа цел, Вишото обвинителство наредило прибирање на нови податоци од повеќе институции и спроведување на нови, попрецизни вештачења за евентуалната кривична одговорност.

Претходно обвинителството не најде криминал

Овој предмет претходно беше затворен откако ОЈО ГОКК, по речиси една година истражување, констатираше дека нема докази за сторено кривично дело. Нивниот тогашен став беше дека спорните набавки на мазут за ТЕЦ Неготино биле спроведени во услови на прогласена енергетска криза и согласно законските исклучоци. Тогаш ОЈО ГОКК тврдеше дека не е утврдена финансиска штета ниту за ЕСМ, ниту за државната каса.

Во истрагата беа опфатени 13 лица, меѓу кои и бизнисменот Ратко Капушевски, сопственик на компанијата „РКМ“.

Сепак, АД ЕСМ во својство на оштетено правно лице поднесе приговор на таквата одлука на ОЈО ГОКК. Со уважувањето на приговорот од страна на Вишото обвинителство, сите претходни заклучоци повторно ќе бидат предмет на детална проверка, а истрагата практично се враќа во активна фаза.

TEMU

Реклама
ad
#1 Најпродаван артикл
Сет од 5 парчиња заштитник на кабли, прекривка за заштита на кабли од ТПУ, додатоци за заштита на кабли, без батерија, за мобилни телефони, комплет за заштита на податочни линии
4.8 (10276)
54 ден
-73%
206 денЗаштедете 152.00 ден
Купи сега
Последни вести
МАКЕДОНИЈА
01 септември 2026

Љубчо Георгиевски: Со доаѓањето на бугарската окупациона сила масовно се отвораа училишта и гимназии

МАКЕДОНИЈА
01 септември 2026

Поранешниот бугарски министер Георг Георгиев од Кочани: Бараме гаранции за човековите права и лекувањето на Ива Михаилова

МАКЕДОНИЈА
01 септември 2026

Според бугарскиот пратеник Бојко Младенов, обвинителството во Северна Македонија ги извртува фактите за случајот со Ива Михаилова

МАКЕДОНИЈА
01 септември 2026

Бугарската пратеничка Белобрадова бара лекување во Бугарија и фер судење за Ива Михаилова

МАКЕДОНИЈА
01 септември 2026

Бугарскиот пратеник Георгиев реагира: На Ива Михаилова намерно не ѝ се дозволува лекување во Бугарија

TEMU

Реклама
ad
#1 Најпродаван артикл
Сет од 5 парчиња заштитник на кабли, прекривка за заштита на кабли од ТПУ, додатоци за заштита на кабли, без батерија, за мобилни телефони, комплет за заштита на податочни линии
4.8 (10276)
54 ден
-73%
206 денЗаштедете 152.00 ден
Купи сега
СВЕТ
01 септември 2026

Бугарија меѓу лидерите на Балканот: Трет најголем производител на пиво и економија во рапиден подем

МАКЕДОНИЈА
01 септември 2026

Љубчо Георгиевски: Дедо ми го стрелаа Германци, но ние зборуваме исклучиво за бугарскиот фашистички окупатор

СВЕТ
01 септември 2026

Бугарија и Романија ќе ја зајакнуваат безбедноста и поврзаноста во Црното Море

МАКЕДОНИЈА
01 септември 2026

Судењето за Ива Михаилова продолжува на 28 септември

МАКЕДОНИЈА
01 септември 2026

Георгиевски: Македонските комунисти едногласно се одјавија од Југославија за да се приклучат кон Бугарија

TEMU

Реклама
ad
#1 Најпродаван артикл
Сет од 5 парчиња заштитник на кабли, прекривка за заштита на кабли од ТПУ, додатоци за заштита на кабли, без батерија, за мобилни телефони, комплет за заштита на податочни линии
4.8 (10276)
54 ден
-73%
206 денЗаштедете 152.00 ден
Купи сега
МАКЕДОНИЈА
01 септември 2026

Таткото на Ива Михаилова: Штом разбраа дека е Бугарка, ѝ поставија обезбедување пред вратата во болницата

МАКЕДОНИЈА
01 септември 2026

Љубчо Георгиевски: Го повторуваме класичниот пример на Милошевиќ – од многу национализам губиме сè

СВЕТ
01 септември 2026

Кајтази од Косово: „Српски свет“ - Стариот империјален проект на Белград во ерата на хибридната војна

МАКЕДОНИЈА
01 септември 2026

Денеска 1 септември се празнува Светиот маченик Андреј Стратилат

МАКЕДОНИЈА
31 август 2026

Љубчо Георгиевски: За време на бугарската окупација имало повеќе македонски градоначалници отколку денес

TEMU

Реклама
ad
#1 Најпродаван артикл
Сет од 5 парчиња заштитник на кабли, прекривка за заштита на кабли од ТПУ, додатоци за заштита на кабли, без батерија, за мобилни телефони, комплет за заштита на податочни линии
4.8 (10276)
54 ден
-73%
206 денЗаштедете 152.00 ден
Купи сега
МАКЕДОНИЈА
31 август 2026

Утре почнува новата учебна година: Околу 14.500 првачиња првпат ќе седнат во училишните клупи

МАКЕДОНИЈА
31 август 2026

Од 1.670 до над 2.150 евра за квадрат: Становите во Скопје со вртоглав раст на цените

СВЕТ
31 август 2026

Зеленски: За четири дена Русија истрелала 1.500 дронови кон Украина

МАКЕДОНИЈА
31 август 2026

ДРАКОНСКА КАЗНА ЗА ДИВЕЕЊЕ ПО ПАТИШТАТА: Српски државјанин „олеснет“ за 3.000 евра поради безобѕирно возење

МАКЕДОНИЈА
31 август 2026

Љубчо Георгиевски: Наративот за „бугарски окупатор“ создава лажна слика дека претходно сме ја имале слободата

TEMU

Реклама
ad
#1 Најпродаван артикл
Сет од 5 парчиња заштитник на кабли, прекривка за заштита на кабли од ТПУ, додатоци за заштита на кабли, без батерија, за мобилни телефони, комплет за заштита на податочни линии
4.8 (10276)
54 ден
-73%
206 денЗаштедете 152.00 ден
Купи сега
МАКЕДОНИЈА
31 август 2026

Љубчо Георгиевски: Формално-правно Бугарија не била фашистичка

МАКЕДОНИЈА
31 август 2026

СДСМ го повикува Мицкоски: Дали Ратко Младиќ е и негов „генерал“ и зошто го штити Стоилковиќ?

МАКЕДОНИЈА
31 август 2026

Државата молчи, транспортот пред колапс: Владата без слух за проблемот на превозниците со Шенген-зоната

СВЕТ
31 август 2026

Актерката Екатерина Лазаревска од Скопје е новата водителка на емисијата „Пред ручекот“ на бугарската телевизија БТВ

МАКЕДОНИЈА
31 август 2026

Квадрат во Скопје стигна до 3.360 евра, а секој трет стан во државата е празен

TEMU

Реклама
ad
#1 Најпродаван артикл
Сет од 5 парчиња заштитник на кабли, прекривка за заштита на кабли од ТПУ, додатоци за заштита на кабли, без батерија, за мобилни телефони, комплет за заштита на податочни линии
4.8 (10276)
54 ден
-73%
206 денЗаштедете 152.00 ден
Купи сега
МАКЕДОНИЈА
31 август 2026

СДСМ: Цените се до плафон – мерки од владата на Мицкоски нема

МАКЕДОНИЈА
31 август 2026

МОН се фали со сопствената основна обврска – како да измислиле топла вода, обезбедиле учебници на време

МАКЕДОНИЈА
31 август 2026

Љубчо Георгиевски: Да се бара македонски јазик во школите пред 1945 година е исто како да се бараат мобилни телефони во тоа време

TEMU

Реклама

Ненадминливи Понуди Дневно

ad
#1 Најпродаван артикл
Сет од 5 парчиња заштитник на кабли, прекривка за заштита на кабли од ТПУ, додатоци за заштита на кабли, без батерија, за мобилни телефони, комплет за заштита на податочни линии

4.8 (10276 рецензии)


54 ден

206 ден
73% ПОПУСТ

Заштедете 152.00 ден

Купи сега